23 Eylül 2016 Cuma

Fidanka 2016

Seyahat alışkanlıklarımız giderek değişiyor. Önceden plansız, programsız, rezervasyonsuz asla yola çıkmazdık. Seyahatin başında sonunu bilir, ona göre kendimizi ayarlardık. Son birkaç yıldır düzen böyle değil. Artık sistem 'nerede akşam, orada sabah'a döndü. En yoğun döneminde İtalya'ya ve kurban bayramında Akdeniz'e sıfır plan programla gittiysek ve bundan çok keyif aldıysak, sanırım artık böyle yaşayacağız. Halbuki küçükken babamın enn ama enn sinir olduğum özelliğiydi plansızlığı. 5 günlük tatil için yola çıkarken valize kışlıkları mı yoksa yazlıkları mı koyalım bilemezdik. Neticede hepsinden azar azar koyar, her iki duruma da hazır olmaya çalışırdık. O zaman bize işkence gibi gelse de bir bildiği varmış.
 
Eylül'ün 10'unda 9 günlük Kurban Bayramı tatili için yola çıkarken bile hala Ege'den mi kıvrılalım yoksa Afyon'dan aşağı mı sallanalım diye konuşuyorduk ama bildiğimiz tek bir şey vardı. O da FİDANKA'ydı :)
Güzel ülkemin kıyıya temas ettiği tek yer Kalkan olsa, yine de tercih etmem Kalkan'ı. Ne denizi deniz, ne esnafı esnaf, ne da doğası doğa. Tuhaf bir yer bence Kalkan. Hibrit. Belki de Kaş gibi bir güzelin yanında olduğu için haksızlık yapıyoruz Kalkan'a. Bilmiyorum. Kalkan'la aradaki buzları eritemedik ama yine de Fidanka orada olduğu için her yıl tek bir gece bile olsa Kalkan'dayız. Daha doğrusu Fidanka'nın bilimum köşelerinde. Bu yıl da güney tatiline çıkarken sadece 15 Eylül'ün programı belliydi ve rezervasyonu yapılmıştı.
Ben buraya ne yazsam yetmiyormuş gibi hissediyorum. Aşkım bu kadar derin olmasaydı daha tekdüze kelimelerle rahat rahat anlatırdım şimdi. Ama zor. Gidip görmeniz lazım. Diş hekimi bir hanımın 34 yaşındayken (ve Kalkan diye bir yer henüz neredeyse haritada bile yokken) yerleştiği, eşyaları, havası ve endamı ile insana çok dokunan bir yer. 
 Danteller, fiskos masa örtüleri, ahşap, bambu ve taş karışımı bir mekan.
 Etrafa her bakışınızda ilginizi çeken yeni bir şeyler keşfediyorsunuz.

Buranın kurucusu ve sahibi şu an 72 yaşında olan Nükhet Hanım. Bir gün uğrama imkanınız olursa Nükhet Hanım'ı hemen fark edeceksiniz. Neredeyse 40 yıl önce nasıl bir vizyonu varmış hanımefendinin, hayran olmamak elde değil.

 Nükhet Hn'ın bir ömür biriktirdikleri

 Her şey açıkta. Dokunmalık.
 50 yılı aşkın ömre sahip Türk el işi örnekleri çerçeveler içinde duvarlarda.
 


 Burası gündüz kahve köşesi
 Burası akşam kokteyl köşesi
 Ve kahvaltı salonu Kahvaltı salonundaki favori köşem.

 Kahvaltı saatinde buralardaki kahvaltılıkları görmeniz lazım. Hah!


 'Boncuklu odaya gir' 

 Kat kat, teras teras üstüne

 
 
 
 Cennet


 Jakuzi isterseniz, rezervasyon esnasında belirtmeniz lazım çünkü her odada yok.

Her sene özlediğim yer Fidanka. Bol bol da yazmışım özleyince açıp bakmak için. 2015'te böyle, 2014'te de böyle anlatmışım. İyi haftasonları diliyorum herkese.
 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder