19 Mayıs 2013 Pazar

Kitabım - Bölüm 2 / My book - Chapter 2


Adrenalin, heyecan veya mutluluktan gece uyku tutmadığı oldu mu hiç ? Benim kolay kolay olmaz, ne heyecan ne stres; hiçbirşey uykumu kaçıramaz, kolay kolay bölemez…idi, ta ki 12 Mayıs’ı 13 Mayıs’a bağlayan gece ve sabahına kadar. Kitapta yer vermek üzere hazırladığım objeler için bir ay öncesinden ayarladığım fotoğraf çekimi gelip çatmıştı. Herşeyin en mükemmel şekilde hazır olması için çok çalışmıştım ve fotoğraf çekimi kitap hazırlıkları açısından bir dönüm noktası olduğu için (ve kolay kolay tekrarlanamayacak bir işlem olması dolayısı ile) bende yoğun bir duygu yarattı ve o gece uykum varla yok arası bir seyirde devam etti.
Ertesi sabah saat 8:30’da uyandım. Son hazırlıkları yaptım. Tahminim, tüm çekimin 4-5 saat arası bir sürede tamamlanacağı idi ama gün sonunda işimiz bittiğinde 9 saattir çalışıyorduk ve hem fotoğrafçının, hem benim pilimiz bitmişti. Hatta bir ara, aynı gün içinde bitiremeyeceğimizi bile düşünmeye başladık ama son bir gayretle akşam 20:00 civarı tamamladık. Bu arada, sabah uyandığımda yağmuru görünce gözlerime inanamadım çünkü çekimin önemli bir kısmının bahçede olması gerekiyordu. Bir hafta önce, kızımın doğumgünü için oluşturduğum kurgunun daha fazlasını kurmam gerekiyordu. Yağmur altında nasıl çekecektik ? Derken, 2-3 saate kalmadan bahar güneşi tatlı yüzünü göstermeye başladı ve iç mekan çekimini bırakıp hızla dışarıdaki çekimleri yapmaya koyulduk.

Neler mi fotoğraflandı ? Projelerde kullandığım tüm malzemeler ve hazırladığım tüm objeler. Çekim bittiğinde elimizde 1.500 fotoğraf vardı. Şimdilik bu kadarını yazıyorum; kitabın içeriği ve bölümleri bir sonraki yazımın konusu olacak. Kitap, temelde kağıt ve bilimum yardımcı malzeme ile hazırlanabilen birçok projeye ev sahipliği yapacak ve Türkçe-İngilizce olacak. Çift dilli olması konusunda yayıncının bir itirazı olmazsa Türkçe metin yanında İngilizce metin de olmasını arzu ediyorum.

Bu arada, çekimi gerçekleştiren Ekonomist Dergisi’nin değerli Sanat Direktörü ve Fotoğrafçısı Erdal Şahin’e ne kadar teşekkür etsem az. Benim heyecanımı candan paylaştı ve son derece özverili bir çalışma yürüttü. Hem kendisine, hem de beni kendisi ile tanıştıran ve bu işbirliğinin hayata geçirilmesi konusunda yardımcı olan Ekonomist Dergisi’nin değerli Editör’ü Talip Yılmaz’a buradan çok teşekkür ediyorum.
Fotoğraf çekim gününde, kendi çektiğim karelerden oluşturduğum yukardaki videoyu umarım beğenmişsinizdir.
--
Have you ever felt asleep because of a feeling like happiness, excitement or adrenalin ? I do rarely have such situation. Neither excitement, nor stress; nothing can effect my sleep. Actually, it -was- like that, until the night of 12th of May till the morning of 13th. It was the day of the pre-scheduled photograph session of the objects that I prepared for my book. I worked so hard to have everything perfect and the photo session was a milestone for the book (and it is a process that can not be repeated so easily) All these thoughts created an awkward feeling in me. I was so overwatched in the morning when I woke up.
Next day, I woke up at 8:30. I did the last preparations before the photographer arrived. My guess was that the the whole session would take 4-5 hours; but, by the time we finished at 20:00 pm, we were working for 9 hours. Both me and the photographer were exhausted. We were even thinking that it would not be possible to finish in the same day but we did succeed. In the meanwhile, when I saw the rain in the morning when I woke up, I couldn’t believe my eyes. A very important part of the session had to be in the open air. Luckily, after 2-3 hours, rain left the sky to sweet spring sun and we immediately prioritize the open air shooting.  
What were the objects that are photographed ?  All the materials that I have used and all the object that I prepared. When the photograpy session finished, we ended up with 1.500 photographs. This is all I can say now; the content and the sections of my book will be the topic of my next post. The book will show tens of different ideas prepared with craft and an extensive range of other materials. It will be in Turkish and English. If the publisher doesn’t have any opposition, I wish it to be bilingual.
In the meanwhile, I can not thank enough to the Art Director and Photographer of Ekonomist Magazine, Erdal Şahin. He sincerely shared my obsession about this book to be and had a very dedicated work through all photograpyh session. I send my sincere thanks to Erdal Şahin and to Talip Yılmaz, the Editor of Ekonomist, who have helped me to meet and work with Mr Şahin.
PS: I hope you enjoyed above video which I made by using the photos that I took during the photography session.  

3 yorum :

  1. Hilal'cim video açılmıyor canım. Ayrıca çekimlerin istediğin gibi gitmesine de çok sevindim.

    YanıtlayınSil
  2. Sağol Selma'cım. Mesajın üzerine videoyu denettim şimdi farklı bilgisayarlardan, bir sıkıntı görünmüyor. Belki senin PC ayarlarınla ilgilidir.

    YanıtlayınSil
  3. O anlık bir sorunmuş. Şimdi açıldı canım

    YanıtlayınSil